| Technology | LCD projection |
| Standard Resolution | 1920*1080P, Max support 4k |
| Brightness | 400 ANSI Lumens |
| Contrast ratio | 2000:1 |
| Projection size | 32-300 inch |
| Projection distance | 1.3--5m |
| Throw ratio | 1.38:1 |
| Aspect Ratio | 16:9/4:3 |
| Focus mode | Automatic/Electrical |
| Keystone Correction | Auto |
| Projection Mode | Ceiling & Front & Rear |
| 3D function | No Support |
| Input ports | AV in, USB 2.0, HDMI, RJ45, Aux out |
| Light source | LED |
| Lamp Life (Hours) | 30000 |
| Rated voltage | AC100-240V/50-60Hz 1.5A |
| Power consumption | 118W |
| Wi-Fi | 2.4G/5G |
| Speaker | 4Ω 5W |
| Version | Basic/miracast/android |
| Noise level | <50dB |
| Bluetooth | 4.2 |
| Support Language | 32 languages, Chinese, English, etc. |
| N.W. | 1.75KG |
| Size | L240*W196*H99MM |
| OEM | Recommended for mass production |
| Certificate | CE / FCC / ROHS / WEEE / PSE / 3C / IC / HDMI |
| Payment terms | T/T, L/C, others |
The C11 projector stands out for its outstanding picture quality. It offers a high-definition resolution of 1080p and can handle up to 4k resolution, delivering incredibly sharp image details. The brightness is 400 Ansi and contrast ratio is 2000:1 that ensure clear and vivid visuals in different lighting environments. Additionally, it accommodates projection sizes from 32-300 inches, making it suitable for a wide range of settings and needs.
Our C11 is perfect for home scenario, no matter you use it for home movie light, or gaming competitions among friends, indoor fitness, children's learning and entertainment, or even kitchen dishes learning, the C11 can help you achieved them. The C11 projector is known for its stylish appearance and compact model. With a volume of only L240*W196*H99 MM, it can blend perfectly with the environment no matter where it is placed, becoming an indispensable item in home decoration.
Regarding the interface types of C11, it includes AV, USB, HD, Aux and RJ45 interfaces, which provide a variety of connection methods, allowing you to easily connect to various external devices, thereby expanding the functionality and application range of the projector. We support customized products according to customer requirements, including different interfaces, colors, logos, and packaging to meet diverse needs.