| Imaging Technology | 2.69 inch lcd TFT display |
| Standard Resolution | 1280*720p, max support 1920*1080P |
| Brightness | 180 ANSI lumen |
| Contrast ratio | 2000:1 |
| Projection size | 18” - 230” inch |
| Recommended Screen Size | 60-100 inches |
| Projection Distance Range | 0.5-3.6m |
| Throw ratio | 1.33 :1 |
| Aspect Ratio | 16:9/4:3 |
| Focus mode | Electrical |
| Keystone Correction | NO |
| Projection Mode | Ceiling & Front & Rear |
| Input ports | HDMI, USB, AV, Audio out |
| Rated voltage | 110V-240V AC |
| Power consumption | 65W |
| Speaker | 4Ω 5W*1 |
| Noises | 35dB |
| WI-FI DISPLAY | 2.4G+5G Dual WIFI, Airplay/IOS/Miracast |
| Version | Basic/miracast/android |
| Support language | 23 languages, Chinese, English, etc. |
| Plug Type | US/UK/EU/AU Plug |
| OEM | Recommended for mass production |
| Certificate | FCC/CE/BIS |
| Payment terms | T/T, L/C, others |



The C16 projector delivers an outstanding and remarkable image quality. While it's native resolution is 720p, it is support for a maximum 1920*1080p resolution that ensures a enhanced image delicacy and clarity. Boasting a brightness of 180 Ansi (equivalent to 4500 lumens) and a contrast ratio of 2000:1, it not only produces bright and colorful images with high contrast, but also presents a vivid and realistic visual effect. Whether you’re watching movies, displaying pictures, or playing games, the C16 projector provides an exceptional visual experience. Additionally, its projection size is up to 230 inches which significantly enhances the viewing experience, making it perfect for a wide range of applications.


C16 has consistently been a customer favorite among our product range due to its exceptional and stable performance. In addition, its system supports customization, offering three versions including the basic version, Miracast version, and Android version. The Android version, in particular, boasts powerful functionality, supporting popular apps directly on the projector system, allowing you to access your desired content without the need for additional devices. As a dedicated professional projector manufacturer, we are committed to offering tailored services including color, packaging, logo, accessories, and systems to ensure that the projectors align with specific needs.