| Standard Resolution | 1280*720P, support 1080P |
| Brightness | 120 ANSI Lumens |
| Contrast ratio | 1000:1, 1500:1max |
| Projection size | 30-180 inch |
| Throw ratio | 1.37:1 |
| Aspect Ratio | 16:9/4:3 |
| Focus mode | Manual |
| Keystone Correction | ±15° manual |
| Projection Mode | Ceiling & Front & Rear |
| Input ports | AV, USB, HD, TF card |
| Light source | LED |
| Lamp Life (Hours) | 30000 |
| Rated voltage | 100V-240V AC |
| Rated frequency | 50Hz/60Hz |
| Power consumption | ≤50W |
| Speaker | 4Ω 3W |
| Product size(L*W*H) | 200*150*70mm |
| Noise level | ≤40dB |
| Certificate | FCC/CE/BIS |
The C03 projector delivers excellent performance, supporting a maximum resolution of 1080p, 120 ANSI brightness, and a contrast ratio of up to 1500:1, providing incredible image detail morning, day, and night. It’s easy to watch movies, take online classes, or keep the kids entertained with hours of cartoons and educational videos.
Suitable for various environments, including home theaters, electronic games, gatherings, and outdoor activities. Compact in size and easy to carry, it won't take up too much space.
Equipped with AV, USB, HD, and TF card interfaces, it is compatible with TV Boxes, TV Sticks, PCs, Laptops, Tablets, and USB Flash Drives.
Equipped with a 3W speaker providing clear and lifelike sound quality. The machine operates with low noise (≤40dB), allowing for undisturbed viewing.